خاصیت عرق یونجه، 6 خاصیت فوق العاده

خاصیت عرق یونجه در طب سنتی کاملا اثبات شده است؛ در حدی که امروزه بخواطر مزایای عرق یونجه برای کنترل، درمان و بهبود بسیاری از مشکلات بدنی، متخصصین استفاده از آنرا تجویز می‌کنند. البته گیاه یونجه به عنوان یک سبزی پرخاصیت سبب وجود این خواص در این نوشیدنی شده است.

گیاه یونجه به عنوان یکی از گیاهان دارویی محسوب می‌شود. که به صورت خشک، تازه یا عرق‌گیری شده به کار برده می‌‍شود. این تمام چیزی نیست که می‌توان در مورد عرق این گیاه دانست و به همین دلیل در ادامه 10 تا از خاصیت های فوق العاده عرق یونجه را گردآوری کرده ایم:

مهمترین خواص عرق یونجه برای بدن

مزایای عرق یونجه برای دوران شیردهی

شیر مادر یکی از اصلی‌ترین، کامل‌ترین و سالم‌ترین غذاها برای کودک، به ویژه تا 6 ماهگی، به شمار می‌رود. اگر شیر مادر ویتامین‌های مورد نظر برای رشد و تکامل اندام‌های بدن نوزاد را نداشته باشد، دچار سوء تغذیه می‌شود و مشکلات متعددی را طی مدتی ایجاد می‌کند.

خواص عرق یونجه برای افزایش شیر مادر
عرق یونجه به علت دارا بودن بیشتر ویتامین‌ها و املاح معدنی، برای افزایش و بهبود ارزش غذایی شیر مادر بسیار مفید است. از این رو توصیه می‌شود که مادران در دوران شیردهی، از عرق یونجه به اعتدال استفاده کنند.

6 خاصیت عرق یونجه

خاصیت عرق یونجه برای چاقی صورت

کثر افرادی که از صورت‌های لاغر و استخوانی برخوردار هستند. در پی راهکارهای موثر برای پر شدن و چاقی صورت هستند. جراحی‌های زیبایی مانند تزریق ژل یکی از راهکارهای امروزی است که توسط پزشکان انجام می‌شود. اما در این بین برخی از افراد علاقمند به انجام برخی راهکارهای طبیعی برای رسیدن به این منظور هستند.

مزایای عرق یونجه برای چاقی صورت

برای اینکه صورت چاق داشته باشید به جای تزریق ژل می‌توانید از عرق یونجه به طور مرتب و مداوم استفاده کنید. اگر این کار را به صورت پی در پی انجام دهید به مرور زمان شاهد تغییراتی در صورت خود خواهید شد.

درمان سرفه با عرق یونجه

سرفه یک واکنش دفاعی برای خارج کردن ترشحات اضافی از بدن در هنگام بیماری است. این واکنش طبیعی بدن برای باز کردن راه‌های تنفسی در بدن انجام می‌شود. از این رو برای نرم کردن سینه و کاهش سرفه به عنوان راهکاری کمکی می‌توان از عرق یونجه یا دم کرده آن استفاده کرد.

برای تهیه دم کرده یونجه می‌توانید از برگ‌های تازه یا حتی برگ‌های خشک شده آن استفاده کنید. در صورت عدم دسترسی بهتر است در هر دمنوشی که برای بهبود سرفه تهیه کردید. چند قطره از عرق یونجه به آن اضافه کنید تا از خواص فوق العاده آن برای بهبود گلودرد بهره‌مند شوید.

رفع استرس و ایجاد آرامش

اغلب دغدغه‌های روزمره به ایجاد و بروز استرس و اضطراب در افراد مختلف منجر می‌شوند. از این رو یکی از بهترین راهکارهایی که برای کاهش استرس‌های روزمره می‌توان داشت، مصرف متعادل از دمنوش‌ها و عرقیجات طبیعی است.

برای خلاص شدن از این استرس‌های روزمره و ‌بی‌دلیل می‌توان در روز مقداری از عرق یونجه را به صورت شربت درست کرد و یا از دم کرده یونجه استفاده کرد.

به ویژه در فصل گرم سال، تنش‌ها به دلیل بالا رفتن گرما فشار بیشتری بر افراد وارد می‌کنند. یکی از گزینه‌های خوبی که لازم است از آنها بهره گرفت، شربت این نوشیدنی است که بهتر است آنرا با شکر کمتری تهیه کنید تا با رساندن برخی فواید، سبب وارد کردن برخی عوارض به بدن خود نشوید.

حتی در بسیاری از موارد می‌توانید از جوانه یونجه نیز برای دریافت مزایای آن استفاده کنید. تنها کافی است جوانه‌های یونجه را به سالاد خود اضافه کرده و مقداری از آن را میل کنید.

برطرف کردن عوارض سرماخوردگی

در هر فصلی ممکن است سرماخوردگی فرد را درگیر کند. ولی در فصل سرما شیوع بیشتری دارد. زمانی سرماخوردگی رخ می‌دهد که سردی و بلغم به بدن و مغز غلبه کند، در این صورت است که فرد دچار سرماخوردگی یا زکام می‌شود.

سرما خوردگی با علائمی چون آب ریزش بینی، سرفه، عطسه و سردرد همراه است. از آنجایی که عرق یونجه طبع گرمی دارد، برای پیشگیری و یا درمان سرماخوردگی می‌تواند بسیار موثر عمل کند. بهتر است آنرا به همراه مقداری آب گرم ترکیب کرد و روزانه دو مرتبه تا بهبود علائم سرماخوردگی مصرف کرد.

درمان شب کوری

شب کوری یک اختلال بینایی است که فرد در تاریکی یا در هنگام شب دچار ضعف بینایی می‌شود. اما این اختلال فقط در شب اتفاق نمی‌افتد. ممکن است که فردی از جایی که روشن بوده وارد محیطی شود که نور کم‌تری دارد از این رو چشم به زمان طولانی نیاز دارد که خود را با نور این محیط تطبیق دهد. گیاه یونجه، به خصوص عرق یونجه با املاح، مواد معدنی و ویتامینی که دارد، در درمان شب کوری می‌تواند بسیار موثر باشد.

کلیدواژه : خاصیت عرق یونجه
arengraphic
ارسال دیدگاه